پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمندگزارش فعاليت سازمان بازیافت  یک ساله سال 97
 

 

 
 

 

چارت سازمانی سازمان مديريت پسماند شهرداری سنندج

 

رئيس سازمان

امورحقوقی وقراردادها

معاونت فني و اجرايي فنی

معاونت توسعه مديريت و منابع

امور مالي

امور كارخانه و بازيافت

اداره فني

اداره اجرايي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

فصل اول : معرفی سازمان

تاریخچه سازمان

   با گسترش دامنه فعالیت ها و وظایف محوله و نیاز شهر سنندج، اداره امور شهر شهرداری مرکزی نسبت به تدوین اساسنامه و تغییرتشکیلات اداره به سازمان اقدام نمود سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری سنندج  در سال 1384 با هدف بهینه سازی مدیریت مواد زائد جامد در جهت حفظ محیط زیست و ارتقاء سطح بهداشت محیط تشکیل شد و در سال 1396 به سازمان مديريت پسماند تغيير نام داد.

 مبانی اولیه مورد نظر در تدوین برنامه ها : 

تعريف مديريت: طبق تعريف مديريت عبارتست ازفرايندي چرخه اي شامل تعيين اهداف كلان، استقرار برنامه و طرح بلند مدت، برنامه ريزي، بودجه بندي، اجرا و پياده سازي، عمليات و نگهداري، مراقبت و پايش، سنجش و اندازه گيري و ارزيابي، كنترل هزينه، بازنگري اهداف و طرح ها.

تعريف مديريت پسماند: مديريت كلية فعاليت هاي مرتبط با پسماند ها شامل جمع آوري، ذخیره سازی، حمل و نقل و جابجايي، پردازش، بازيافت و دفع پسماند.

تعريف سيستم مديريت پسماند: سيستم مديريت پسماند يك مديريت سيستماتيك طبق تعريف ارائه شدة مديريت در خصوص عمليات ذكر شده در تعريف مديريت پسماند مي باشد.

ترکیبات زباله

برای عملیات جمع آوری ، نگهداری ، حمل ونقل ، دفع بهداشتی و بازیافت از تجزیه و تحلیل مواد تشکیل دهنده زباله استفاده میشود. از لحاظ ترکیبات فیزیکی زباله ، زباله تشکیل شده از 1- پس مانده مواد غذایی 2- کاغذ و مقوا 3-پلاستیک و لاستیک 4- پارچه 5- چرم 6- مواد زاید باغ 7- چوب 8- شیشه 9- قوطی های فلزی 10- اشیای بی ارزش ساختمانی (آجر وسنگ و گچ و... ) 11- خاک و خاشاک 12- استخوان ترکیبات شیمیایی زباله: ترکیبات فرمولی موادتشکیل دهنده زباله رابرسی میکند همانندمیزان کربن هیدروژن اکسیژن-ازت-سولفور-PH ورطوبت

خطرات بهداشتی زباله

عدم کنترل زباله های شهری وروستایی بعلت مواد آلوده کننده وفساد پذیر و نیز رطوبت وحرارت مناسب پناهگاهی مناسب برای انواع حشرات و جوندگان موذی میباشد. همواره توده های زباله از عوامل اصلی ومولد بسیاری از بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات و سایر بیماریهای واگیر دار وغیرواگیردار بوده است .پراکندگی مواد زاید خانگی وصنعتی وتجاری وانتشار زباله های بیمارستانی ازیک سو و تداوم گرما و طولانی شدن زمان برداشت زباله از معابر و اماکن عمومی از سوی دیگر از جمله عوامل مساعد کننده برای تکثیر ورشد سریع بسیاری از باکتریها و انگلها و موجودات و جوندگان موذی میباشد.مگس با انتقال فیزیکی بسیاری از باکتریها و انگلها نظیر تراخماسهالهای مهلک و عفونی و بیماریهای قارچی ومسمومیت غذایی و ... باعث بیمارشدن انسان میگردند.باکنترل و دفع صحیح بهداشتی زباله حدود 90 درصد از مگسها ، حدود 65 درصد از موشها را میتوان تحت کنترل درآورد.

اهداف كلان چنين سيستمي عبارتست از:

اين سازمان به عنوان مجموعه اي از سازمان هاي تحت امر شهرداري مي بايست اهدافي راكه در راستاي نيل به ارتقاء سطح فرهنگي و بهداشتي و... با ساير ادارات است شناسائي و به صورت هدفمند و جزء  به جزء پيگيري نمايد.

- حفظ سلامت و بهداشت انسان ها و جوامع

- حفاظت از محيط زيست و پايداري

- افزايش بازدهي اقتصادي

- پشتيباني از رشد و توسعه(توسعة صنعتي، اقتصادي اجتماعي(

- اشتغال زايي

براي اثر بخش بودن مديريت، بايد رويكرد سيستمي داشت به اين معني كه براي اين منظور بايد يك سيستم مديريت به دقت طراحي، استقرار، هدف گذاري، برنامه ريزي، اجرا و پياده سازي، مراقبت و پايش، تحليل و ارزيابي، بازنگري و اصلاح گردد.

وظایف  سازمان برابر با برنامه کشوری در سازمان های مشابه در سایر شهرها:

1-  طراحی، برنامه ریزی و نظارت عالیه بر حسن اجرای جمع آوری و حمل بهداشتی و سریعتر مواد زائد جامد شهری(زباله)با برنامه آموزشی و ارائه روش های جدید و اطلاع از پیشرفت های سایر کشورها در این زمینه

2-    انجام اقدامات لازم جهت دفن بهداشتی پسماندها

3-   تفکیک و بازیافت مواد قابل استفاده از قبیل کاغذ و مقوا، شیشه، پلاستیک، آهن آلات و غیره

4-    احداث کارخانه بیوکمپوست(تولید کود آلی از زباله)

 

 

 

 

 

 

 

الگوي مديريت پسماند در شهر سنندج

 

پروژه بيو کمپوست سنندج

  شهروندان سنندجی با جمعيت حدوداً 440000 نفر، روزانه 380 تن انواع پسماندها (خانگی، تجاری، اداری، صنعتی، عفونی و ...) را توليد می کنند.  سرانه پسماند هر نفر 860 گرم در روز و  سرانه خانوار با بعد 5/3 نفر، 15/3 کیلوگرم در روز می باشد.این پسماندها با 413 نفر پرسنل و 54 دستگاه خودروهای سبک و سنگین (تحت مالكيت شهرداري و يا به صورت استيجاري )\ با توجه به بافت منطقه به دوصورت سنتی و نیمه مکانیزه جمع آوری و انتقال می گردند.  با توجه به اهداف کلان سازمان بازیافت در جهت جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی و ارتقاء بهداشت عمومی جامعه کارخانه بیوکمپوست شهرداری سنندج در مرداد ماه سال 1385 با حضور وزیر محترم کشور افتتاح گردید.پروژه بيوکمپوست سنندج در محوطه 5 هكتاري در 10 كيلومتري جاده سنندج _ كامياران احداث شده است.