دوشنبه, 18 فروردين 1399
  • ساعت : ۱۲:۵۸:۵۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۱/۰۷ 
  • تعداد بازدید : 68
  • کد خبر : ۶۵۴۱
معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری سنندج:
یكی از ویژگی‌های شهرهای خلاق دیپلماسی شهری و فرهنگی است
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های شهرهای خلاق دیپلماسی شهری و فرهنگی است، گفت: ما زمانی کە بە شبکە شهرهای خلاق دنیا ملحق شدیم، پذیرفتیم آنچە داریم باید با دنیا بە اشتراک بگذاریم و میراثمان امروز جزء میراث جهانی است و برای دیگران نیز بە همین صورت خواهد بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های شهرهای خلاق دیپلماسی شهری و فرهنگی است، گفت: ما زمانی کە بە شبکە شهرهای خلاق دنیا ملحق شدیم، پذیرفتیم آنچە داریم باید با دنیا بە اشتراک بگذاریم و میراثمان امروز جزء میراث جهانی است و برای دیگران نیز بە همین صورت خواهد بود.

به گزارش ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سنندج، سه‌رکوت نجفی اظهار کرد: سال گذشته پس از تهیه و تدوین پروپوزال‌های مختلف و همچنین معرفی ظرفیت‌های شهر سنندج در عرصه موسیقی یونسکو شهر سنندج را در ردیف شهرهای خلاق حوزه موسیقی به ثبت جهانی رساند.

وی تصریح کرد: شهر خلاق در حقیقت ایجاد فرصت برای همه کسانی است که توانایی‌هایی دارند اما تا کنون دیده نشده‌اند.

وی گفت: آنها فرهنگ و داشته‌های ما را بررسی کردند و تایید کردند که این فرهنگ و داشته ها می تواند برای دیگران نیز خروجی داشته باشد.

وی اضافه کرد: وقتی به شهرهای خلاق نگاه می کنیم، می‌بینیم که فرهنگ‌های مختلفی در آنها وجود دارد فرهنگ‌های متعدد از چهار گوشه دنیا در کنار هم قرار گرفته و به صورت شبکه‌ای کار می‌کنند، نگاه در شهرهای عضو شبکه‌های خلاق نگاه محلی نیست نگاهی دیپلماسی است و در این نگاه سعی می‌شود که شهرهای مختلف که در این شبکه قرار گرفته‌اند از ظرفیت‌های هم استفاده و داشته‌هایشان را به اشتراک بگذارند.

وی اذعان داشت: در قالب قراردادها و داد و ستدهای مختلف سعی بر این است که شهرهای که در این شبکه قرار دارند همدیگر را تقویت و ارتقا ببخشند.

 

اشتراک داشته‌های هنری و فرهنگی رسالت اصلی شبکه خلاق

وی گفت: ما زمانی کە بە شبکە شهرهای خلاق دنیا ملحق شدیم، پذیرفتیم انچە داریم باید با دنیا بە اشتراک بگذاریم ومیراثمان امروز جز میراث جهانی است و برای دیگران نیز بە همین صورت خواهد بود.

نجفی افزود: وقتی شهری به عنوان شهر خلاق انتخاب و معرفی می‌شود به این  معنی است کە هر آنچه در این حوزه دارند فقط میراث خودشان نیست، چون اگرغیرازاین بود نباید هیچ شهری بغیراز شهرهای امریکای بە شبکە شهرهای جهان ملحق می شودند چراکه  خالق تئوری شهرهای خلاق، ریچادفلوریدا، فردی آمریکای است.

به گفته وی، یکی از ویژگی‌های این شبکە، دیپلماسی شهری و دیپلماسی فرهنگی است،همانگونە کە هنرمندان ما همچون استاد کابرات با دهول، استاد ناظری با تنبور، استاد کامکار با دف، استاد کلهر با کمانچە وغیره ازغرب نشان‌ها و درجەهای دکترای افتخاری می‌گیرند و ما به آن افتخار می‌کنیم باید بپذیریم سازهای آنها نیز قابل احترام است.

وی خاطرنشان کرد: اگرامروز ما جشنوارە معروفی نداریم تا از آنها تقدیرکنیم حداقل با نصب یک بنر و یک المان و سایر اقدامات به نوعی این مهم را انجام دهیم.

نجفی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود تم جشنوارهای نوروزی امسال در سنندج موسیقی باشد کە با توجە بە شیوع بیماری کرونا تمامی برنامە‌های پیش‌بینی شدە لغو شد و فقط درقالب عناصرحجمی وبصری، المان‌ها وبنرها سعی شد این برندنیگ حفظ شود.

وی گفت: مردم ما در گام نخست و کسانی که قرار است جزء طبقه خلاق باشند باید بتوانند درگیری آن فضا شوند و بخاطر اینکه گرد زمان روی این برندینگ ننشیند و بخاطر وجود مشکلات کم کم به فراموشی سپرده نشود این اقدام را انجام دادیم.

وی افزود: در فضای روانی امروز حاکم بر جامعه که کرونا مدام ذهنیت مردم را به چالش می کشد، نصب چند المان و بنر به نوعی می تواند تاثیر مثبتی به لحاظ روانی در جامعه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: سعی کردیم در کنار سازهای مانند دهول، سرنا، تار،کمانچە و دیگرسازها که سنتی خودمان است از ظرفیت ویلون نیزاستفادە و در این راستا المان‌هایی در سطح شهر نصب شد

وی به برخی انتقادهایی که در این زمینه در برخی کانال‌های تلگرامی انجام گرفته اشاره کرد و گفت:  کاش این دوستان قبل از هرنقدی بە جایگاە این ساز در موسیقی معاصر کردها نگاهی داشتند.

وی تصریح کرد: خیلی از بزرگان ما همچون مرحوم حسن کامکار، پدر خانوادە کامکار، مرحوم یوسف زمانی، مرحوم میرزادە و ... که امروز بعنوان افتخارات موسیقی از آنها یاد می کنیم، نوازندە این ساز بودەاند.

وی با بیان اینکه ویلون چە خوشبختانە چە بدبختانە در موسیقی دوران معاصر ما  نقش ایفا کردە است، اذعان داشت: مگر می‌شود ازآهنگ استادحسن زیرک لذت برد و اما مدعی شد چرا ویلون!

وی گفت: مرز گذاشتن در گام نخست آسیب است و ممکن است این ذهنیت را ایجاد کند که ما هنوز در پیله خود مانده‌ایم نگاه ما باید یک نگاه شبکه‌ای باشد آنچه آنها دارند را مورد احترام قرار دهیم و داشته‌های خودمان را نیز به اشتراک بگذاریم.

 

نصب المان‌ آلات‌ موسیقی در سطح شهر

وی خاطرنشان کرد: برنامه در بحث نصب این المان‌ها این است تا جایی که در توان داریم الان به صورت مقطعی یعنی در ایام مختلف و یا به صورت حرفه‌ای را در سطح شهر داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در همین راستا فراخوان المان دف داده شده گفت: این کار با این هدف صورت گرفته که یک المان واقعا در خور شان این الت موسیقی را نصب شود.

 وی گفت: برنامه داریم در این پروسه چهار ساله که داریم تعدادی المان را نصب کنیم و در کنار این موضوع نام گذاری کوچه و خیابان ها به نام هنرمندان استان به ویژه فعالین حوزه موسیقی در دستور کار قرار گرفته و مواردی نیز انجام شده است.

گفتنی است؛در گزارشی که یونسکو روز چهارشنبه 8 آبان ماه، به مناسبت روز جهانی شهرها منتشر کرد، نام شهر سنندج به عنوان یکی از 66 شهر خلاق جهان دیده می شود، در این گزارش آمده است: به مناسبت روز جهانی شهرها که در تاریخ 31 اکتبر برگزار می شود، یونسکو 66 شهر را برای پیوستن به شبکه سازمان‌های شهرهای خلاق که هم اکنون تعداد 246 عضو دارند در نظر گرفته است.

 این شبکه شهرهایی را ایجاد می کند که پایه و اساس توسعه آنها چه در موسیقی، هنر و صنایع دستی، طراحی، سینما، ادبیات، هنرهای دیجیتال یا غذا بر خلاقیت استوار است.

شهرهای خلاق یونسکو متعهد شده‌اند که فرهنگ را در مرکز استراتژی‌های توسعه خود قرار دهند و بهترین اقدامات خود را به اشتراک بگذارند.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.3.8.0
    V5.3.8.0